Offer details
Related Products
Description
HPE NVIDIA RTX 4000 Ada Graphics Accelerator for. Grafikprocessor familie: NVIDIA, Grafikprocessor: RTX 4000 Ada. Diskret grafikadapterhukommelse: 20 GB, Hukommelsestype for grafikadapter: GDDR6, Hukommelsesbus: 160 Bit. DirectX-version: 12.0, OpenGL-version: 4.6. Grænsefladetype: PCI Express x16 4.0. Kølingstype: Aktiv
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Grafikprocessor familie | NVIDIA |
| Grafikprocessor | RTX 4000 Ada |
| CUDA | Ja |
| CUDA-kerner | 6144 |
| Hukommelse | |
| Diskret grafikadapterhukommelse | 20 GB |
| Hukommelsestype for grafikadapter | GDDR6 |
| Hukommelsesbus | 160 Bit |
| Hukommelsesbåndbredde (maks.) | 360 GB/sek. |
| Porte & Grænseflader | |
| Grænsefladetype | PCI Express x16 4.0 |
| Antal HDMI-porte | 0 |
| Antal DVI-I-porte | 0 |
| Antal DVI-D-porte | 0 |
| Antal DisplayPorts | 4 |
| DisplayPort-version | 1.4a |
| Præstation | |
| DirectX-version | 12.0 |
| Shader model version | 6.7 |
| OpenGL-version | 4.6 |
| OpenCL version | 3.0 |
| Design | |
| Kølingstype | Aktiv |
| Strømstyring | |
| Strømforbrug (typisk) | 130 W |
| Systemkrav | |
| Understøttede Linux-operativsystemer | Ja |
| Understøttede operativsystemer til servere | Ja |
| Vægt & størrelser | |
| Vægt | 1,02 kg |
| Bredde | 17,3 mm |
| Højde | 111 mm |
| Dybde | 241,3 mm |
| Længde | 111 mm |
| Tekniske detaljer | |
| Kompatible produkter | HPE Mainstream Compute Platforms |
| Andre funktioner | |
| Højde (efter britisk standard) | 11,1 cm (4.37") |
| Vægt (efter britisk standard) | 1,02 kg (2.25 Pund) |
| Kompatible produkter | HPE Mainstream Compute Platforms |