HPE Aruba Networking CX 4100i 12p 1GbE 8p Class4 PoE and 4p Class6 PoE 2p SFP+ DIN Mount Switch Administreret L2 Gigabit Ethernet (10/100/1000) Strøm over Ethernet (PoE) 4U Sort
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: JL817A
- EAN: 0190017486871
HPE Aruba Networking CX 4100i 12p 1GbE 8p Class4 PoE and 4p Class6 PoE 2p SFP+ DIN Mount Switch, Administreret, L2, Gigabit Ethernet (10/100/1000), Strøm over Ethernet (PoE), Stativ-montering, 4U
Offer details
Description
HPE Aruba Networking CX 4100i 12p 1GbE 8p Class4 PoE and 4p Class6 PoE 2p SFP+ DIN Mount Switch. Switch-type: Administreret, Switch lag: L2. Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype: Gigabit Ethernet (10/100/1000), Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal: 12, Port til konsol: RJ-45/USB Type-C. MAC adresselabel: 8192 entries, Switch kapacitet: 128 Gbit/sek.. Netværksstandarder: IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE.... DC indgangsspænding: 12 - 48 V. Strøm over Ethernet (PoE). Stativ-montering, Formfaktor: 4U
Specifications
| Administrationsfunktioner | |
|---|---|
| Switch-type | Administreret |
| Switch lag | L2 |
| Servicekvalitet support (QoS) | Ja |
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Porte & Grænseflader | |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porte, antal | 12 |
| Basis omskiftning RJ-45 Ethernet porttype | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Antal installerede SFP moduler | 0 |
| Antal installerede SFP+ moduler | 0 |
| Port til konsol | RJ-45/USB Type-C |
| Antal SFP + modulslots | 2 |
| Netværk | |
| Netværksstandarder | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3az, IEEE 802.3bt, IEEE 802.3x |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Spanning tree protokol | Ja |
| Port-spejlning | Ja |
| 10G understøttelse | Ja |
| IGMP snooping | Ja |
| Dataoverførsel | |
| MAC adresselabel | 8192 entries |
| Switch kapacitet | 128 Gbit/sek. |
| Gennnemløb | 95 Mpps |
| Latens (1 Gbps) | 2,39 µs |
| Latens (10 Gps) | 2,038 µs |
| Jumbo Frames support | Ja |
| Pakke bufferlager | 12,38 MB |
| Sikkerhed | |
| SSH/SSL support | Ja |
| Sikkerhedsalgoritmer | SSH, SSH-2 |
| IGMP snooping | Ja |
| Godkendelse | MAC-baseret godkendelse, Webbaseret godkendelse |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| Godkendelsestype | RADIUS, TACACS+ |
| DHCP funktioner | DHCP client |
| Multicast funktioner | |
| Multicast-understøttelse | Ja |
| Design | |
| Stativ-montering | Ja |
| Stabelbar | Ingen |
| Formfaktor | 4U |
| Produktfarve | Sort |
| Præstation | |
| Processorfrekvens | 1016 MHz |
| Hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Intern hukommelse | 4096 MB |
| Flashhukommelse | 32000 MB |
| Indbygget processer | Ja |
| Processormodel | ARM Cortex-A9 |
| Stabelbar | Ingen |
| Pakke bufferlager | 12,38 MB |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |
| Strømstyring | |
| Strømforsyning inkluderet | Ingen |
| Vekselstrømsindgangsspænding | 100 - 240 V |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| DC indgangsspænding | 12 - 48 V |
| Strømforbrug note | With JL819A PSU: Idle: 22W 100% Traffic Rate: 26W 100% Traffic Rate (w/ heater): 55W With JL820A PSU: Idle: 24W 100% Traffic Rate: 28W 100% Traffic Rate (w/ heater): 57W With JL821A PSU: Idle: 22W 100% Traffic Rate: 27W 100% Traffic Rate (w/ heater): 56W Note: Heater will only turn on at extreme low temperature condition. |
| Strømkilde | Vekselstrøm |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| Total Power over Ethernet (PoE) | 360 W |
| Andre funktioner | |
| Reaktionstid | 1 Gbps: 2.390 μSec , 10 Gbps: 2.038 μSec Average Latency (LIFO-64-bytes packets) |
| Målstyring | Management flexibility with support for HPE Aruba Networking Central, easy-to-use Web GUI, CLI, and HPE Aruba Networking Switch Multi-Edit Software. |
| Hukommelse og processor | 4 GB DDR3 32 GB eMMC Dual Core ARM Cortex A9 @ 1016 Mhz |
| Vægt (efter britisk standard) | 3,71 kg (8.18 Pund) |
| I/O-porte | 4 x 100M/1G Base-T Class 6 PoE ports, supporting up to 60W per port 8 x 100M/1G Base-T Class 4 PoE ports, supporting up to 30W per port 2 x 1G/10G SFP ports 1 x USB-C console port 1 x RJ45 console 1 x USB Type-A host port 1 x Alarm socket |
| Driftsbetingelser | |
| Driftstemperatur (T-T) | -40 - 60 °C |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 5 - 95% |
| Driftshøjde | 0 - 4200 m |
| Ikke-drift højde | 0 - 4600 m |
| Virtuelle LAN-funktioner | |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 113 mm |
| Dybde | 162,9 mm |
| Højde | 160 mm |
| Vægt | 3,71 kg |
| Logistik data | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85176990 |