HPE Aruba Networking AP-655 (RW) Tri Radio 4x4 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP 4800 Mbit/s Hvid Strøm over Ethernet (PoE)
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: R7J38A
- EAN: 0190017493022
HPE Aruba Networking AP-655 (RW) Tri Radio 4x4 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP, 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, 4800 Mbit/s, WPA, WPA2, WPA3, 5000 Mbit/s
Offer details
Description
HPE Aruba Networking AP-655 (RW) Tri Radio 4x4 802.11ax Wi-Fi 6E Internal Antennas Campus AP. 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz, Maksimal dataoverførselshastighed: 4800 Mbit/s. Sikkerhedsalgoritmer: WPA, WPA2, WPA3. Ethernet LAN-datahastigheder: 5000 Mbit/s. Strøm over Ethernet (PoE). Produktfarve: Hvid. Strømforbrug (maks.): 22,7 W
Specifications
| Præstation | |
|---|---|
| Maksimal dataoverførselshastighed | 4800 Mbit/s |
| Båndbredde | 160 GHz |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 5000 Mbit/s |
| Spread-spectrum-metode | DSSS |
| 2.4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Frekvensbånd | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 7.8 Gbps |
| Wi-Fi-multimedie (WMM)/(WME) | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Antal kanaler | 3 kanaler |
| Frekvensområde | 160 MHz |
| Automatisk kanalvalg | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
| Kompatible operativsystemer | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
| Funktioner | |
| 6 GHz | Ja |
| Maksimal dataoverførselshastighed | 4800 Mbit/s |
| Båndbredde | 160 GHz |
| Ethernet LAN-datahastigheder | 5000 Mbit/s |
| Spread-spectrum-metode | DSSS |
| 2.4 GHz | Ja |
| 5 GHz | Ja |
| Frekvensbånd | 20/40 (2.4 GHz), 20/40/80/(80+80) (5 GHz), 20/40/80/160 (6 GHz), and maximum peak data rate 7.8 Gbps |
| Wi-Fi-multimedie (WMM)/(WME) | Ja |
| VLAN understøttelse | Ja |
| Netværksstandarder | IEEE 802.11ax, IEEE 802.11mc |
| Antal kanaler | 3 kanaler |
| Frekvensområde | 160 MHz |
| Automatisk kanalvalg | Ja |
| Auto MDI/MDI-X | Ja |
| Bluetooth | Ja |
| Bluetooth-version | 5.0 |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Ja |
| Dynamisk frekvensvalg (DFS) | Ja |
| Data enhed aggregering | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Ja |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Ja |
| MIMO type | Multi User MIMO |
| MIMO | Ja |
| Maksimal dataoverførselshastighed (2,4 GHz) | 574 Mbit/s |
| Maksimal dataoverførselshastighed (5 GHz) | 2400 Mbit/s |
| Maksimal dataoverførselshastighed (6 GHz) | 4800 Mbit/s |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Ja |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Stråleformning | Ja |
| Kompatible operativsystemer | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
| Sikkerhed | |
| Sikkerhedsalgoritmer | WPA, WPA2, WPA3 |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| Porte & Grænseflader | |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| USB-stik type | USB Type-A |
| Antal USB 2.0-porte | 1 |
| DC-in-stik | Ja |
| Strømstyring | |
| Strømforbrug (typisk) | 20,2 W |
| Strømforbrug (maks.) | 22,7 W |
| Strøm over Ethernet (PoE) | Ja |
| DC spændingsområde | 12 V |
| Design | |
| Placering | Loft |
| LED-indikatorer | Status, System |
| Produktfarve | Hvid |
| Knap til nulstilling | Ja |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| Anbefalet brug | Indendørs |
| Antenne | |
| Antenne type | Intern |
| Niveau for antennestyrke (maks.) | 4,8 dBi |
| Antenneretningstype | Omniretningsbestemt |
| Tekniske detaljer | |
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
| Compliance-certifikater | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Lavspændingsdirektivet (LVD) |
| Godkendelser | |
| Certificering | UL2043 plenum rating Wi‑Fi Alliance Wi-Fi CERTIFIED a, b, g, n, ac Wi-Fi CERTIFIED 6E (ax, 6 GHz) WPA, WPA2, and WPA3 -Enterprise with CNSA option, Personal (SAE), Enhanced Open (OWE) WMM, WMM-PS, W-Fi Agile Multiband Bluetooth SIG Ethernet Alliance (PoE, PD device, class 6) |
| Compliance-certifikater | Federal Communications Commission (FCC), ISED, CE, Lavspændingsdirektivet (LVD) |
| Software | |
| Adgangskontrolliste (ACL) | Ja |
| Maximal-Ratio Combining (MRC) | Ja |
| Dynamisk frekvensvalg (DFS) | Ja |
| Data enhed aggregering | A-MPDU, A-MSDU |
| Cyclic Shift Diversity (CSD) | Ja |
| Cyclic Delay Diversity (CDD) | Ja |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 260 mm |
| Dybde | 56 mm |
| Højde | 260 mm |
| Vægt | 1,8 kg |
| Pakkebredde | 285 mm |
| Pakkedybde | 285 mm |
| Pakkehøjde | 95 mm |
| Pakkevægt | 2,3 kg |
| Emballeringsdata | |
| Pakkebredde | 285 mm |
| Pakkedybde | 285 mm |
| Pakkehøjde | 95 mm |
| Pakkevægt | 2,3 kg |
| Emballage indhold | |
| Antal pr. pakke | 1 stk |
| Andre funktioner | |
| I/O-porte | Ports E0, E1: Ethernet wired network ports (RJ-45) U0: USB 2.0 host interface (Type A connector) Kensington security slot Serial console interface (proprietary, micro B USB physical jack) |
| Vægt (efter britisk standard) | 1,8 kg (3.97 Pund) |
| Driftsbetingelser | |
| Relativ luftfugtighed ved drift (H-H) | 5 - 95% |
| Driftstemperatur (T-T) | 0 - 50 °C |
| Opbevaringstemperatur (T-T) | -25 - 55 °C |
| Relativ luftfugtighed ved opbevaring (H-H) | 10 - 100% |
| Systemkrav | |
| Kompatible operativsystemer | AP-654 (excluding 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.11.2.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.6.0.0 AP-654 (including 6 GHz support): HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.12.0.0, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.7.0.01 AP-655: HPE Aruba Networking Wireless Operating System and HPE Aruba Networking Instant OS 8.10.0.1, HPE Aruba Networking Wireless Operating System 10.4.0.0 Standard power product class operation of the AP-654 is only supported on HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 10.7.0.0 and later deployments and HPE Aruba Networking Wireless Operating System software release 8.12.0.0 and later deployments that include a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. SP operation is not supported on Instant OS deployments or 8.x OS deployments without a HPE Aruba Networking Virtual Mobility Conductor. |
| Bæredygtighed | |
| Overholdelse af bæredygtighed | Ja |
| Logistik data | |
| Antal pr. pakke | 1 stk |