HPE ProLiant MicroServer Gen8 server Ultra Micro Tower Intel® Xeon® E3 V2 Family E3-1220LV2 2,3 GHz 8 GB DDR3-SDRAM 200 W
HPE ProLiant MicroServer Gen8, 2,3 GHz, E3-1220LV2, 8 GB, DDR3-SDRAM, 200 W, Ultra Micro Tower
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant MicroServer Gen8. Processorserie: Intel® Xeon® E3 V2 Family, Processorfrekvens: 2,3 GHz, Processormodel: E3-1220LV2. Intern hukommelse: 8 GB, Intern hukommelsestype: DDR3-SDRAM, Hukommelseslayout (slots x størrelse): 1 x 8 GB. HDD-størrelse: 3.5", HDD-grænseflade: SATA. Ethernet LAN, Kabelteknologi: 10/100/1000Base-T(X). Strømforsyning: 200 W. Kabinettype: Ultra Micro Tower
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2,3 GHz |
| Processorserie | Intel® Xeon® E3 V2 Family |
| Processormodel | E3-1220LV2 |
| Processorkerner | 2 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor-cache | 3 MB |
| Systembus-hastighed | 5 GT/s |
| Termiske overvågningsteknologier | Ja |
| Thermal Design Power (TDP) | 17 W |
| Understøttede instruktionssæt | AVX, SSE4.1, SSE4.2 |
| Stepping | L1 |
| Processortråde | 4 |
| Processor sokkel | LGA 1155 (Socket H2) |
| Processorserie | Intel Xeon E3-1200 v2 |
| Processor-pakke størrelse | 37.5 x 37.5 mm |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processorproducent | Intel |
| Processor litografi | 22 nm |
| Processor kodenavn | Ivy Bridge |
| Processor kode | SR0R6 |
| Processor boost frekvens | 3,5 GHz |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16+1x4, 1x8+3x4, 2x8+1x4 |
| Bundkort chipsæt | Intel® C204 |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR3-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 1333,1600 MHz |
| Hukommelseskanaler understøttet af processor | Dobbelt |
| Hukommelsesbåndbredde understøttet af processor (maks.) | 25,6 GB/sek. |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 32 GB |
| Idle status | Ja |
| FSB Paritet | Ingen |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Fejlkorrigerende kode understøttet af processor | Ja |
| CPU-multiplikator (bus/kerneforhold) | 23 |
| Bus type | DMI |
| Konfliktfri processor | Ingen |
| Hukommelse | |
| Intern hukommelse | 8 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 16 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR3-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 2x DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 8 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 1333 MHz |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Lagring | |
| HDD-størrelse | 3.5" |
| HDD-grænseflade | SATA |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 10 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Antal understøttede HHD'er | 4 |
| Maksimal lagerkapacitet | 16 TB |
| Netværk | |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Kabelteknologi | 10/100/1000Base-T(X) |
| Porte & Grænseflader | |
| Antal USB 2.0-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 2 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Antal serielle porte | 0 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Udvidelsessokler | |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Design | |
| Kabinettype | Ultra Micro Tower |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Grafik | |
| Grafikadapter familie | Matrox |
| Grafikadapter | G200 |
| Præstation | |
| Operativsystem installeret | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) VMware |
| Software | |
| Operativsystem installeret | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Microsoft Windows Server Red Hat Enterprise Linux (RHEL) SUSE Linux Enterprise Server (SLES) VMware |
| Processor særlige funktioner | |
| Processor ARK ID | 65735 |
| Intel® Wireless Display (Intel® WiDi) | Ingen |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® TSX-NI-version | 0,00 |
| Intel® TSX-NI | Ingen |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Smart Response Teknologi | Ingen |
| Intel® Smart Cache | Ja |
| Intel® Mindre Forretnings-fordele (Intel® SBA) | Ingen |
| Intel® Rapid Storage Teknologi | Ingen |
| Intel® Quick Sync Video Teknologi | Ingen |
| Intel® My WiFi Teknologi (Intel® MWT) | Ingen |
| Intel® InTru™ 3D Teknologi | Ingen |
| Intel® Insider™ | Ingen |
| Intel® Identity Protection Technology version | 1,00 |
| Intel® Identity Protection Teknologi (Intel® IPT) | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® Flex Memory Access | Ja |
| Intel® FDI Teknologi | Ingen |
| Intel® Fast Memory Access | Ja |
| Intel® Enhanced Halt State | Ingen |
| Intel® Dual Display Capable Teknologi | Ingen |
| Intel® Demand Based Switching | Ja |
| Intel® Clear Video Teknologi til MID (Intel® CVT for MID) | Ingen |
| Intel® klar video teknologi | Ingen |
| Intel® Clear Video HD Teknologi (Intel® CVT HD) | Ingen |
| Intel® Anti-Theft Teknologi (Intel® AT) | Ingen |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| CPU-konfiguration (maks.) | 1 |
| Strømstyring | |
| Redundant strømforsyning | Ingen |
| Strømforsyning | 200 W |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 1 |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 232,4 mm |
| Vægt | 6,8 kg |
| Højde | 245 mm |
| Dybde | 230 mm |
| Tekniske detaljer | |
| Produkttype | Ultra Micro Tower |
| Andre funktioner | |
| Grafikadapter familie | Matrox |
| Grafikadapter | G200 |
| Formfaktor | Ultra Micro Tower |