HPE ProLiant DL380 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU server 960 GB Stativ (2U) Intel® Xeon® Gold 2 GHz 64 GB DDR5-SDRAM 1000 W
HPE ProLiant DL380 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server, 2 GHz, 5416S, 64 GB, DDR5-SDRAM, 960 GB, Stativ (2U)
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant DL380 Gen11 5416S 2.0GHz 16c 1P 2x32GB-R 8SFF MR408i-o 2x480GB SSD 2x1000W PS EU Server. Processorserie: Intel® Xeon® Gold, Processorfrekvens: 2 GHz, Processormodel: 5416S. Intern hukommelse: 64 GB, Intern hukommelsestype: DDR5-SDRAM, Hukommelseslayout (slots x størrelse): 2 x 32 GB. Samlet lagringskapacitet: 960 GB, HDD-grænseflade: SATA. Ethernet LAN. Strømforsyning: 1000 W, Redundant strømforsyning. Kabinettype: Stativ (2U)
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 2 GHz |
| Processorserie | Intel® Xeon® Gold |
| Processormodel | 5416S |
| Processorkerner | 16 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | L3 |
| Processor-cache | 30 MB |
| Processorproducent | Intel |
| Hukommelse | |
| Intern hukommelse | 64 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 32x DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 2 x 32 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
| Lagring | |
| Samlet lagringskapacitet | 960 GB |
| Antal installerede HDD'er | 2 |
| HDD kapacitet | 480 GB |
| HDD-grænseflade | SATA |
| Understøttede RAID-kontroller | HPE MR408i-o Gen11 x8 Lanes 4GB Cache OCP SPDM Storage Controller |
| Understøtter RAID | Ja |
| SSD-grænsefladetype | SATA III |
| SDD-kapacitet | 480 GB |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Netværk | |
| LAN Kontroller | Broadcom BCM57416 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | 10 Gigabit Ethernet |
| Porte & Grænseflader | |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 2 |
| Udvidelsesporte | Up to 8 PCIe Gen5, and 2 OCP 3.0, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Kabinettype | Stativ (2U) |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Præstation | |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Sikkerhedsfunktioner | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Administrationsplatform | HPE iLO Standard with intelligent provisioning (embedded), and HPE Compute Ops Management (optional subscription available) |
| Strømstyring | |
| Redundant strømforsyning | Ja |
| Strømforsyningstype | 2x HPE 1000W Flex Slot Titanium Hot Plug Power Supply Kit |
| Strømforsyning | 1000 W |
| Antal installerede strømforsyninger | 1 |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 2 |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 600 mm |
| Vægt | 41,3 kg |
| Højde | 273 mm |
| Dybde | 998 mm |
| Andre funktioner | |
| Sikkerhedsfunktioner | HPE TPM 2.0 standard on motherboard. Optional locking Bezel Kit, Intrusion Detection Kit. For full security features refer to the QuickSpecs. |
| Antal understøttede processorer | 1 |
| Vægt (efter britisk standard) | 41,3 kg (91.1 Pund) |
| Standard ventilatorer | 6x Standard Fans |
| Lagerdisk type | 2x HPE 480GB SATA 6G Read Intensive SFF BC Multi Vendor SSD |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 599,9 x 998 x 273,1 mm (23.6 x 39.3 x 10.8") |