HPE ProLiant MicroServer Gen11 G7400 2-core VROC 4LFF-NHP 180W External PS Compute Module server 0 GB Ultra Micro Tower Intel® Pentium® Gold 3,7 GHz 16 GB DDR5-SDRAM
HPE ProLiant MicroServer Gen11 G7400 2-core VROC 4LFF-NHP 180W External PS Compute Module Server, 3,7 GHz, G7400, 16 GB, DDR5-SDRAM, 0 GB, Ultra Micro Tower
Offer details
Related Products
Description
HPE ProLiant MicroServer Gen11 G7400 2-core VROC 4LFF-NHP 180W External PS Compute Module Server. Processorserie: Intel® Pentium® Gold, Processorfrekvens: 3,7 GHz, Processormodel: G7400. Intern hukommelse: 16 GB, Intern hukommelsestype: DDR5-SDRAM, Hukommelseslayout (slots x størrelse): 1 x 16 GB. Samlet lagringskapacitet: 0 GB, HDD-grænseflade: SATA. Ethernet LAN. Strømforsyning: 180 W. Kabinettype: Ultra Micro Tower
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorfrekvens | 3,7 GHz |
| Processorserie | Intel® Pentium® Gold |
| Processormodel | G7400 |
| Processorkerner | 2 |
| Antal installerede processorer | 1 |
| Processor cache type | Smart cache |
| Processor-cache | 6 MB |
| Processorproducent | Intel |
| Bundkort chipsæt | Intel C262 |
| Hukommelse | |
| Intern hukommelse | 16 GB |
| Maksimal intern hukommelse | 128 GB |
| Intern hukommelsestype | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesstik | 4x DIMM |
| Hukommelseslayout (slots x størrelse) | 1 x 16 GB |
| Hukommelsesur hastighed | 4800 MHz |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Lagring | |
| Samlet lagringskapacitet | 0 GB |
| HDD-grænseflade | SATA |
| Understøttede RAID-kontroller | Embedded Intel VROC SATA for HPE ProLiant Gen11 |
| Understøtter RAID | Ja |
| RAID-niveauer | 0, 1, 5, 10 |
| Understøttede HDD-størrelser | 3.5" |
| SSD-grænsefladetype | PCI Express 4.0 |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Antal understøttede HHD'er | 4 |
| Maksimal lagerkapacitet | 16 TB |
| Understøtter hot-plug | Ingen |
| Netværk | |
| LAN Kontroller | Broadcom BCM5719 |
| Ethernet LAN | Ja |
| Ethernet-grænsefladetype | Gigabit Ethernet |
| Porte & Grænseflader | |
| Antal USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) type-A-porte | 4 |
| Antal USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) type-A-porte | 2 |
| Antal VGA-porte (D-sub) | 1 |
| Ethernet LAN-porte (RJ-45) | 4 |
| Antal DisplayPorts | 1 |
| Udvidelsesporte | 2 PCIe, for detailed descriptions reference the QuickSpecs |
| Design | |
| Kabinettype | Ultra Micro Tower |
| Understøttelse af redundante blæsere | Ingen |
| Optisk drevtype | Ingen |
| Præstation | |
| Fjernstyret administration | iLO 6 ASIC |
| Operativsystem installeret | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Microsoft Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 8.8, 9.2 (64 bit, includes KVM) VMware vSphere: 8.0 U2 Canonical Ubuntu 20.04 & 22.04 |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Trusted Platform Module (TPM) | Ja |
| Sikkerhedsfunktioner | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Administrationsplatform | HPE iLO Enablement Kit optional |
| Software | |
| Operativsystem installeret | Ingen |
| Kompatible operativsystemer | Microsoft Windows Server 2022: Essentials, Standard, Datacenter Red Hat Enterprise Linux (RHEL): 8.8, 9.2 (64 bit, includes KVM) VMware vSphere: 8.0 U2 Canonical Ubuntu 20.04 & 22.04 |
| Strømstyring | |
| Redundant strømforsyning | Ingen |
| Strømforsyningstype | 1x 180W External Power Adapter, Non-Redundant Power Supply |
| Strømforsyning | 180 W |
| Antal af hovedstrømforsyninger | 1 |
| Strømforsyningens indgangsfrekvens | 50 - 60 Hz |
| Strømforsyning indgangsspænding | 100 - 240 V |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 377 mm |
| Vægt | 7,97 kg |
| Højde | 255,4 mm |
| Dybde | 467 mm |
| Andre funktioner | |
| Sikkerhedsfunktioner | Trusted Platform Module (TPM) 2.0 |
| Antal understøttede processorer | 1 |
| Vægt (efter britisk standard) | 7,97 kg (17.6 Pund) |
| Standard ventilatorer | 1x Standard Fan |
| Lagerdisk type | None ship standard, 4 LFF supported |
| Dimensioner (BxDxH) (efter britisk standard) | 376,9 x 467,1 x 255,3 mm (14.8 x 18.4 x 10.1") |