HPE Intel Xeon-Silver 4210 (2.2GHz/10-core/85W) Kit for ProLiant DL360 Gen10 processor 2,2 GHz 13,75 MB L3
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P02574-B21
- EAN: 4549821192021 0190017270999
HPE Intel Xeon-Silver 4210 (2.2GHz/10-core/85W) Processor Kit for ProLiant DL360 Gen10, Intel® Xeon Silver, LGA 3647 (Socket P), 14 nm, Intel, 2,2 GHz, 64-bit
Offer details
Related Products
Description
HPE Intel Xeon-Silver 4210 (2.2GHz/10-core/85W) Processor Kit for ProLiant DL360 Gen10. Processorserie: Intel® Xeon Silver, Processor sokkel: LGA 3647 (Socket P), Processor litografi: 14 nm. Hukommelseskanaler: Hexa-kanal, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 1 TB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR4-SDRAM. Markedssegment: Server, Understøttede instruktionssæt: AVX-512, Skalerbarhed: 2S. Bredde: 88,9 mm, Dybde: 108 mm, Højde: 25,4 mm. Kapabilitet: DL360 Gen10, Højde (efter britisk standard): 2,54 cm (1")
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgeneration | Intel Xeon skalerbar 2. generation |
| Processorens basisfrekvens | 2,2 GHz |
| Processorproducent | Intel |
| Køler inkluderet | Ingen |
| Processorserie | Intel® Xeon Silver |
| Processorkerner | 10 |
| Processor sokkel | LGA 3647 (Socket P) |
| Komponent til | Server/arbejdsplads |
| Processor litografi | 14 nm |
| Processorserie | Intel Xeon Silver 4000 Series |
| Processormodel | 4210 |
| Processortråde | 20 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| Processor-cache | 13,75 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Stepping | R1 |
| Processor kodenavn | Cascade Lake |
| Processor boost frekvens | 3,2 GHz |
| Bus type | UPI |
| Hukommelse | |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 1 TB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 2400 MHz |
| Hukommelseskanaler | Hexa-kanal |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ingen |
| Strømstyring | |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| Funktioner | |
| Idle status | Ja |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 48 |
| PCI Express slots version | 3.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 85 W |
| Understøttede instruktionssæt | AVX-512 |
| Skalerbarhed | 2S |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ja |
| Markedssegment | Server |
| Intel® Optane™ Memory module included | Ingen |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Enhanced Intel SpeedStep Teknologi | Ja |
| Intel® Turbo Boost Max Teknologi 3.0 | Ingen |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® TSX-NI | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 1 |
| Berettigelse til Intel® vPro™ platform | Ja |
| Driftsbetingelser | |
| Tcase | 78 °C |
| Tekniske detaljer | |
| Markedssegment | Server |
| Antal UPU-links | 2 |
| Tilstandsbaseret version af Execute Control (MBE) | Yes |
| Intel® Volume Management Device (VMD) version | Yes |
| Intel® Run Sure Technology version | No |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 1 |
| Logistik data | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 85423119 |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 88,9 mm |
| Dybde | 108 mm |
| Højde | 25,4 mm |
| Vægt | 540 g |
| Andre funktioner | |
| Højde (efter britisk standard) | 2,54 cm (1") |
| Kapabilitet | DL360 Gen10 |
| Vægt (efter britisk standard) | 0,544 kg (1.2 Pund) |