HPE Intel Xeon-Platinum 8562Y+ 2.8GHz 32-core 300W for processor 2,8 GHz 60 MB L3
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P67085-B21
- EAN: 0190017693316
HPE Intel Xeon-Platinum 8562Y+ 2.8GHz 32-core 300W Processor for, Intel® Xeon® Platinum, LGA 4677 (Socket E), 7 nm, Intel, 8562Y+, 2,8 GHz
Offer details
Related Products
Description
HPE Intel Xeon-Platinum 8562Y+ 2.8GHz 32-core 300W Processor for. Processorserie: Intel® Xeon® Platinum, Processor sokkel: LGA 4677 (Socket E), Processor litografi: 7 nm. Hukommelseskanaler: Okta-kanal, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 4 TB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR5-SDRAM. Markedssegment: Server, Brugsbetingelser: Server/Enterprise, Understøttede instruktionssæt: AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgeneration | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processorens basisfrekvens | 2,8 GHz |
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Xeon® Platinum |
| Processorkerner | 32 |
| Processor sokkel | LGA 4677 (Socket E) |
| Processor litografi | 7 nm |
| Processorserie | Intel Xeon Platinum 8000 Series |
| Processormodel | 8562Y+ |
| Processortråde | 64 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Processor-cache | 60 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frekvens | 4,1 GHz |
| Kerner med høj prioritet | 12 |
| Kernefrekvens med høj prioritet | 3 GHz |
| Kerner med lav prioritet | 20 |
| Kernefrekvens med lav prioritet | 2,6 GHz |
| Intel® UPI-hastighed | 20 GT/s |
| Hukommelse | |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 4 TB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 5600 MHz |
| Hukommelseskanaler | Okta-kanal |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Ikke-fejlkorrigerende kode | Ingen |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| Strømstyring | |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Funktioner | |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 80 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Thermal Design Power (TDP) | 300 W |
| Understøttede instruktionssæt | AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Skalerbarhed | 2S |
| Markedssegment | Server |
| Brugsbetingelser | Server/Enterprise |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® QuickAssist Teknologi | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 2 |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® Speed Select technology - Performance Profile (Intel® SST-PP) | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Run Sure-teknologi | Ja |
| Intel® Resource Director-teknologi (Intel® RDT) | Ja |
| Intel® Speed Select-teknologi - Basefrekvens (Intel® SST-BF) | Ja |
| Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering | Ja |
| Intel® fuld hukommelseskryptering | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Ja |
| Intel® Crypto Acceleration | Ja |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Ja |
| Intel® QuickAssist-softwareacceleration | Ja |
| Intel® QuickAssist-teknologi (QAT) | 1 |
| Intel® Dynamic Load Balancer (DLB) | 1 |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 |
| Intel® In-memory Analytics Accelerator (IAA) | 1 |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | Ja |
| Intel® Speed Select-teknologi - Kernekraft | Ja |
| Intel® Speed Select-teknologi - Turbofrekvens | Ja |
| Intel® Trust Domain Extensions (Intel® TDX) | Ja |
| Driftsbetingelser | |
| Tcase | 81 °C |
| DTS Max | 98 °C |
| Tekniske detaljer | |
| Markedssegment | Server |
| Antal UPU-links | 3 |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 2 |
| Transportør af pakker | E1B |
| Status for servicering | Baseline Servicing |