HPE Intel Xeon-Gold 6534 3.9GHz 8-core 195W for processor 3,9 GHz 22,5 MB L3
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P67083-B21
- EAN: 0190017693293
HPE Intel Xeon-Gold 6534 3.9GHz 8-core 195W Processor for, Intel® Xeon® Gold, LGA 4677 (Socket E), 7 nm, Intel, 3,9 GHz, 64-bit
Offer details
Related Products
Description
HPE Intel Xeon-Gold 6534 3.9GHz 8-core 195W Processor for. Processorserie: Intel® Xeon® Gold, Processor sokkel: LGA 4677 (Socket E), Processor litografi: 7 nm. Hukommelseskanaler: Okta-kanal, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 4 TB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR5-SDRAM. Brugsbetingelser: Server/Enterprise, Understøttede instruktionssæt: AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2. Intel® Data Streaming Accelerator (DSA): 1 default devices
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgeneration | Intel Xeon Scalable 5th Gen |
| Processorens basisfrekvens | 3,9 GHz |
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Xeon® Gold |
| Processorkerner | 8 |
| Processor sokkel | LGA 4677 (Socket E) |
| Processor litografi | 7 nm |
| Processormodel | 6534 |
| Processortråde | 16 |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Thermal Design Power (TDP) | 195 W |
| Processor-cache | 22,5 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Processor boost frekvens | 4,2 GHz |
| Intel® UPI-hastighed | 20 GT/s |
| Hukommelse | |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 4 TB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR5-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 4800 MHz |
| Hukommelseskanaler | Okta-kanal |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| Strømstyring | |
| Thermal Design Power (TDP) | 195 W |
| Funktioner | |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Thermal Design Power (TDP) | 195 W |
| Understøttede instruktionssæt | AMX, AVX, AVX 2.0, AVX-512, SSE4.2 |
| Brugsbetingelser | Server/Enterprise |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® QuickAssist Teknologi | Ja |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Volume Management Device (VMD) | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Run Sure-teknologi | Ja |
| Intel® Resource Director-teknologi (Intel® RDT) | Ja |
| Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering | Ja |
| Intel® fuld hukommelseskryptering | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Ja |
| Intel® Crypto Acceleration | Ja |
| Intel® Total Memory Encryption - Multi Key | Ja |
| Aktivering af Intel® On Demand-funktioner | Ja |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 default devices |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | Ja |
| Intel® Speed Select-teknologi - Kernekraft | Ja |
| Intel® Speed Select-teknologi - Turbofrekvens | Ja |
| Intel® Trust Domain Extensions (Intel® TDX) | Ja |
| Driftsbetingelser | |
| Tcase | 64 °C |
| DTS Max | 97 °C |