HPE Intel Xeon-Gold 6448H 2.4GHz 32-core 250W for processor 2,4 GHz 60 MB L3 Bakke
- Brand: HPE
- Category:
- SKU: P49622-B21
- EAN: 0190017561677
HPE Intel Xeon-Gold 6448H 2.4GHz 32-core 250W Processor for, Intel® Xeon® Gold, LGA 4677 (Socket E), Bakke, Intel, 6448H, 2,4 GHz
Offer details
Related Products
Description
HPE Intel Xeon-Gold 6448H 2.4GHz 32-core 250W Processor for. Processorserie: Intel® Xeon® Gold, Processor sokkel: LGA 4677 (Socket E), Pakketype: Bakke. Hukommelseskanaler: Okta-kanal, Maksimal intern hukommelse understøttet af processor: 6 TB, Hukommelsestyper understøttet af processor: DDR4-SDRAM. Markedssegment: Server, Brugsbetingelser: Server/Enterprise, Understøttede instruktionssæt: AMX, SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512. Understøttelse af maksimal Enclave-størrelse til Intel® SGX: 512 GB, Intel® QuickAssist-teknologi (QAT): 2 default devices, Intel® Dynamic Load Balancer (DLB): 2 default devices. Bredde: 36,6 mm, Dybde: 222,3 mm, Højde: 287,3 mm
Specifications
| Processor | |
|---|---|
| Processorgeneration | Intel Xeon Scalable 4th Gen |
| Processorens basisfrekvens | 2,4 GHz |
| Processorproducent | Intel |
| Processorserie | Intel® Xeon® Gold |
| Processorkerner | 32 |
| Processor sokkel | LGA 4677 (Socket E) |
| Processormodel | 6448H |
| Processortråde | 64 |
| Systembus-hastighed | 16 GT/s |
| Processor driftstilstande | 64-bit |
| Processor ARK ID | 232391 |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Processor-cache | 60 MB |
| Processor cache type | L3 |
| Stepping | S3 |
| Processor kodenavn | Sapphire Rapids |
| Processor boost frekvens | 4,1 GHz |
| Pakketype | Bakke |
| Kerner med høj prioritet | 12 |
| Kernefrekvens med høj prioritet | 2,6 GHz |
| Hukommelse | |
| Maksimal intern hukommelse understøttet af processor | 6 TB |
| Hukommelsestyper understøttet af processor | DDR4-SDRAM |
| Hukommelsesurhastigheder understøttet af processor | 4800 MHz |
| Hukommelseskanaler | Okta-kanal |
| Fejlkorrigerende kode | Ja |
| Grafik | |
| Diskret grafikadapter | Ingen |
| On-board grafikkort | Ingen |
| On-board grafikkort, model | Ikke tilgængelig |
| Diskret grafikadaptermodel | Ikke tilgængelig |
| Strømstyring | |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Funktioner | |
| Udfør deaktivering af bit | Ja |
| Maksimalt antal PCI Express-kanaler | 80 |
| PCI Express slots version | 5.0 |
| Processor ARK ID | 232391 |
| Thermal Design Power (TDP) | 250 W |
| Understøttede instruktionssæt | AMX, SSE4.2, AVX, AVX 2.0, AVX-512 |
| Processor-pakke størrelse | 77.5 x 56.5 mm |
| Skalerbarhed | S4S |
| Indlejret tilgængelige muligheder | Ingen |
| Markedssegment | Server |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310001 |
| Eksportkontrolklassisfikationsnummer (ECCN) | 5A992C |
| Automatiseret sporingssystem til vareklassificering (CCATS) | G180729 |
| Brugsbetingelser | Server/Enterprise |
| Processor særlige funktioner | |
| Intel® Turbo Boost Teknologi | 2.0 |
| Intel® Trusted Execution Teknologi | Ja |
| Intel® Hyper Threading Teknologi (Intel® HT Technology) | Ja |
| Intel® AES Nye Instruktioner (Intel® AES-NI) | Ja |
| Intel® Speed Shift Technology | Ja |
| Intel® OS Guard | Ja |
| Intel® VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Ja |
| Intel® Virtualization Technology (VT-x) | Ja |
| Intel® Software Guard Extensions (Intel® SGX) | Ja |
| Intel® 64 | Ja |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 2 |
| Intel® Boot Guard | Ja |
| Intel® Speed Select technology - Performance Profile (Intel® SST-PP) | Ja |
| Intel® Optane™ DC Persistent Memory understøttet | Ja |
| Intel® Deep Learning Boost (Intel® DL Boost) on CPU | Ja |
| Mønsterbaseret eksekveringskontrol (MBE) | Ja |
| Intel® Run Sure-teknologi | Ja |
| Intel® Resource Director-teknologi (Intel® RDT) | Ja |
| Intel® Speed Select-teknologi - Basefrekvens (Intel® SST-BF) | Ja |
| Intel®-udvidelser til transaktionssynkronisering | Ja |
| Intel® fuld hukommelseskryptering | Ja |
| Intel® CET (Control-flow Enforcement Technology) | Ja |
| Understøttelse af maksimal Enclave-størrelse til Intel® SGX | 512 GB |
| Intel® Platform Firmware Resilience Support | Ja |
| Intel® Crypto Acceleration | Ja |
| Intel® QuickAssist-softwareacceleration | Ja |
| Aktivering af Intel® On Demand-funktioner | Ja |
| Intel® QuickAssist-teknologi (QAT) | 2 default devices |
| Intel® Dynamic Load Balancer (DLB) | 2 default devices |
| Intel® Data Streaming Accelerator (DSA) | 1 default devices |
| Intel® In-memory Analytics Accelerator (IAA) | 1 default devices |
| Intel® Advanced Matrix Extensions (AMX) | Ja |
| Driftsbetingelser | |
| Tcase | 83 °C |
| DTS Max | 98 °C |
| Tekniske detaljer | |
| Understøttede hukommelsestyper | DDR4-SDRAM |
| Status | Launched |
| Markedssegment | Server |
| Lanceringsdato | Q1'23 |
| Antal UPU-links | 3 |
| Hukommelseshastighed (maks.) | 4800 MHz |
| AVX-512 sammensmeltede Multiply-Add (FMA)-enheder | 2 |
| Transportør af pakker | E1B |
| Emballeringsdata | |
| Pakketype | Bakke |
| Logistik data | |
| Harmoniseret systemkode (HS) | 8542310001 |
| Vægt & størrelser | |
| Bredde | 36,6 mm |
| Dybde | 222,3 mm |
| Højde | 287,3 mm |
| Vægt | 680 g |
| Processor-pakke størrelse | 77.5 x 56.5 mm |
| Andre funktioner | |
| Maksimal intern hukommelse | 4 TB |
| Højde (efter britisk standard) | 28,7 cm (11.3") |
| Vægt (efter britisk standard) | 0,676 kg (1.49 Pund) |